Strukturirani tečaj Educational Robotics: Gamifying the Classroom

U sklopu Akreditacije u području općeg odgoja i obrazovanja, nastavnica Irena Majer Postružin pohađala je strukturirani tečaj Educational Robotics: Gamifying the Classroom u Málagi, Španjolska u terminu 15.4. – 19.4. 2024. te organizaciji tvrtke Idevelop.

Program tečaja započeo je „ice breaking“ aktivnostima koje su poticale suradničko učenje među sudionicima tečaja iz Belgije, Hrvatske, Italije, Poljske i Rumunjske, a nastavio je proučavanjem gamifikacije i njene primjene u poučavanju, koristeći interaktivne platforme kao što su:  Kahoot!, Quizziz i Plickers, postavljajući time temelje za daljnje učenje. Predstavljen je i koncept pod nazivom „Flipped classroom“ (obrnuta učionica) te različiti tipovi takvog načina učenja i poučavanja te njegova primjena u svakodnevnom radu u nastavi.

Također, sudionici su se „igrali“  robotskim setom lego WeDo, otkrivajući razne mogućnosti robota i programiranja u aplikaciji WeDo 2.0. Izradivši dva projekta, naučili su kako se programiranje može približiti učenicima već od nižih razreda osnovne škole na zabavan i intuitivan način.

Drugi dan bio je rezerviran za Micro:bit i razvojno sučelje Make Code koje se može koristiti online, a istovremeno se u simulatoru rada može kontrolirati tijek razvoja projekta. Radilo se s varijablama, ulaznim i izlaznim naredbama te logičkim operatorima.

Kako je tjedan odmicao, nastavnici su dublje zaronili u funkcije Scratcha. Od petlji do događaja i varijabli, nastavnici su usavršili svoje programske vještine, otvarajući put inovativnim planovima nastave i učeničkim projektima. Fokusirajući se na praktično učenje izradom igrice Space Invaders, sudionici su stekli samopouzdanje u korištenju sučelja Scratcha i oblikovanju vlastitih projekata.

Petog dana, nastavnici su predstavili svoje novo stečene vještine kroz završne projekte prilagođene potrebama njihovih učionica. Od interakcija s robotima do kreativnih programa u Scratchu, sudionici su pokazali kako gamifikacija, programiranje i robotika mogu obogatiti iskustva učenja učenika.

Objavio : admin, 03.05.2024 11:38

OVDJE_2024_v1