Svjetski dan močvarnih staništa, 2. veljače
2. veljače je Svjetski dan močvarnih staništa. Na taj dan, 1971. godine potpisana je u iranskom gradu Ramsaru, Konvencija o vlažnim staništima. Konvencija obvezuje svaku zemlju potpisnicu, a Hrvatska je to od 1991. godine, na očuvanje vlažnih staništa, međunarodnu suradnju u njihovoj zaštiti i održivom razvoju, odnosno korištenju uz očuvanje prirode. Konvenciju je do sada potpisalo 160 zemalja.
Tema je ovogodišnjeg Svjetskog dana Močvarna staništa i turizam.
Područja koja udovolje Ramsarskoj konvenciji uvrštavaju se na popis svjetskih močvarnih staništa, kojih je danas u svijetu 1828.
U Hrvatskoj su to: Park prirode Lonjsko polje, Park prirode Kopački rit, posebni ornitološki rezervat Crna Mlaka te područje delte rijeke Neretve s pet zaštićenih lokaliteta.
Cilj konvencije je očuvanje vlažnih staništa – vlažnih šuma i livada, slatkih voda i jezera, vodotoka i močvara – ali i obalno more do dubine od šest metara.
Močvarna su staništa među najvećim vrijednostima bioraznolikosti i raznolikosti krajolika, uz koja je vezano više od 40 posto vrsta biljaka i životinja. Također su bitna i za nadzor poplava, obnovu podzemnih voda, učvršćivanje obala, zadržavanje hranjivih tvari i sedimenata, ublaživanje klimatskih promjena i pročišćavanje vode. Ona su genske banke biološke raznolikosti staništa brojnih gospodarski važnih biljnih i životinjskih vrsta, a pružaju i velike mogućnosti za razvoj turizma i rekreacije.
Ta su staništa istodobno najugroženiji ekološki sustavi - zbog isušivanja, onečišćenja i prekomjernog iskorištavanja njihovih bogatstava. Naime, u posljednjih 50 godina izgubljeno je 50 posto močvarnih područja u svijetu. Stoga je svrha Konvencije osigurati njihovo očuvanje i razumno iskorištavanje. (www.dzzp.hr)
http://www.ramsar.org/cda/en/ramsar-activities-wwds-wwd2012index/main/ramsar/1-63-78%5E25324_4000_0__