Punim imenom James Augustine Aloysius Joyce, irski pjesnik, pripovjedač i pisac romana, jedan je od najznačajnijih književnika XX stoljeća, zacijelo najpoznatiji u inovativnim postupcima pripovjedne proze, posebice u stilskome postupku što se naziva "strujom svijesti". Njegovo je najpoznatije djelo Uliks (objavljen 1922.), a vrhunac njegova stvaralačkog genija svakako predstavlja Finnegan's Wake iz 1939. Joyce je napisao jednu knjigu pjesama Komorna glazba te jednu dramu Izgnanici, no besmrtnost mu je osigurala proza. Šesnaesti dan lipnja, vrijeme radnje Uliksa, među Joyceovim je fanovima širom svijeta poznat kao Bloomsday, Bloomov dan. U cijelom svijetu, u Irskoj, a naročito u Dublinu, organiziraju se brojne manifestacije u čast Uliksa. Dublinci i turisti šetaju rutom Leopolda Blooma, jedu i piju u kavanama u koje je zalazio šesnaestog dana listopada 1904. godine. Naravno, joyceovci širom svijeta organiziraju i javna čitanja Uliksa.
Cjelogodišnjim programom izložbi, predstava, festivalskih okupljanja i raznih kulturnih događanja Britanija ove godine obilježava 200. obljetnicu rođenja (7. 02.) velikog viktorijanskog pisca Charlesa Dickensa, jednoga od najvećih pisaca 19. stoljeća.Velikog će se Londončanina u sklopu međunarodnog programa Dickens 2012. osim u Velikoj Britaniji prisjetiti i u Europi, Sjevernoj i Južnoj Americi, Australiji, na Novom Zelandu…Dickens je u svojim romanima među prvima otvoreno prikazivao siromaštvo viktorijanskog Londona i postavio temelje socijalnog romana. Usto je u svoje likove, njihov govor i gestikulaciju, vješto utkao humor i glumu, postavljajući temelje moderne karakterne komedije. Paralelno odvijanje većeg broja radnji, karakteristično za njegove romane, preteča je paralelne montaže moderne kinematografije a, iako nije prvi koji je koristio simbolična imena za svoje likove, prvi je koji je tu praksu toliko rafinirao da imenima sugerira njihove karakterne osobine i društvenu poziciju.Najznačajnija su mu djela Oliver Twist, David Copperfield, Posmrtni spisi Pickwickova kluba, Život i pustolovine Martina Chuzzlewita, Staretinarnica, Cvrčak na ognjištu, Velika očekivanja, Božicna priča…
(http://www.nacional.hr/clanak/124692/charles-dickens-aktualniji-nego-ikad)
Darwinov dan, 12. veljače, u povodu rođenja velikog engleskog prirodoslovca Charlesa Darwina (12. 02. 1809.). Autor je prve znanstvene teorije o evoluciji živih bića, koja je po njemu dobila naziv, darvinizam.
Putujući brodom uz obalu Južne Amerike i na neke otoke u Tihom oceanu, zapazivši važne činjenice u geografskoj raširenosti živih bića na tom kontinentu te stanovita obilježja u odnosu živućih vrsta prema onima koje su izumrle u davnim geološkim razdobljima, došao je do zaključka o promjenjivosti vrsta i postupnom razvoju organizama tijekom geološke prošlosti Zemlje.
Evolucija se prema Darwinu ostvaruje na temelju triju činitelja: varijacija, nasljeđivanja i prirodne selekcije.
Darwin je dokazao organsku evoluciju, protumačio je povijest postanka živih bića iz jednostavnih oblika života i tako otvorio put istraživanju i upoznavanju povijesti njihova razvoja.
Njegova teorija evolucije bila je revolucija u odnosu na dotadašnji fiksizam, vjerovanje u stalnost životnih oblika; njegova teorija o razvoju životnih oblika i nastanku novih iz već postojećih, evolucijom, značila je i promjenu slike i shvaćanja čovjeka i svijeta.
Godine 1859. objavio je svoje kapitalo djelo Postanak vrsta.
http://www.skole.hr/ucenici/ss?news_id=2623