|
DOĐITE NA OTVORENJE IZLOŽBE MARTINE GRACIN U GALERIJI ANIMA
UTORAK, 12. SVIBNJA U 19.30
|
MARTINA GRACIN je rođena u Zagrebu, 20.05.1978.. Akademiju likovnih umjetnosti u Zagrebu, nastavnički odjel, upisuje1996. godine, a završava u jesen 2002. u klasi prof. Ivice Šiška. Član je Hrvatskog društva likovnih umjetnika od 2003. godine.
Izložbe:
2005.
Izložba grafika- izbor izbor iz grafičkih mapa diplomskih radova ( s Ivanković i Kučan), Galerija CEKAO, Zagreb
2009.
1. izložba minijatura LUDS-a, Gradska knjižnica, Dugo Selo
2008.
4 Muestra Internacional de Miniprint de Rosario 2008, Rosario, Argentina
Izložba pri TD festivalu, Zaprešić
Izložba minijatura učitelja likovne izobrazbe, Hotel Histria, Pula
2004.
Izložba recentnih radova članova Hrvatskog društva likovnih umjetnika, Dom
HDLU, Zagreb
2003.
3. hrvatski trijenale grafike, Dom hrvatskih likovnih umjetnika, Zagreb;
4.MEĐUNARODNA IZLOŽBA EX LIBRIS "ČOVJEK I RIBA", Sveučilišna knjižnica Rijeka
2002.
Pasionska baština, Izložba studenata Akademije likovnih umjetnosti, Galerija
Kristofor Stanković, Zagreb
2001.
Pasionska baština, Izložba studenata Akademije likovnih umjetnosti, Studio
Mimara, Zagreb
2000.
Humanitarna izložba prof. i studenata ALU u Zagrebu i slobodnih umjetnika,
ŠPUD, Zagreb; Pasionska baština, Izložba studenata Akademije likovnih
umjetnosti, Studio Mimara, Zagreb
1999.
Pasionska baština, Izložba studenata Akademije likovnih umjetnosti, Galerija
Zvonimir, Zagreb
1998.
Likovna stvaraonica HV, Samobor, Gradski muzej Samobora
Kontakt:
Martina Gracin
Vinogradi 18, 10 000 Zagreb
mob. 098 1696 424
mgracin@cheerful.com
RECENZIJA
GRAFIČKI MOZAIK
Fragmentni prikaz motiva na grafikama Martine Gracin plijeni pažnju promatrača i pobuđuje maštu na način da se promatračeva interpretacija razilazi s autoričinim asocijacijama, slikama i oblicima koji su ju inspirirali.
Umjetnica inspiraciju pronalazi u cjelokupnom vizualnom okruženju, zapažene motive bilježi crtežom, uvećava ih ili smanjuje, spaja ili kolažira što rezultira redefiniranim oblicima. Na taj način obrađeni motivi postaju organske, poluapstraktne forme koje se udaljavaju od prvobitnih oblika, ali ne do te mjere da se gubi njihova prepoznatljivost. Asocijacija na stvarni svijet ostaje uvijek prisutna.
Zanimanje za analitičko tretiranje vizualne stvarnosti kod Martine Gracin prisutno je u posljednjih nekoliko godina njenog stvaralaštva, svaki je njen rad pomno satkana struktura, mozaik fragmenata pažljivo složenih u cjelinu.
Odabrane motive na svojstven način proučava i analizira, raščlanjuje u segmente da bi ih potom stavila u nove međuodnose i složila u zanimljive kompozicije. Na sličan način pristupa i samoj tehničkoj izradi grafika.
Izrada bakropisa često je zadana pravokutnim ili kvadratnim okvirom grafičke ploče, međutim u ovom slučaju tehničke karakteristike ne predstavljaju ograničenje s obzirom da se autorica nikada ne prilagođava zadanom geometrijskom okviru. Grafičku ploču razbija u fragmente različitih oblika i dimenzija koje potom po osobnom nahođenju slaže i stvara nove kompozicije. Uz bakropis često koristi i akvatintu, a slijepi tisak koji pridonosi reljefnosti i ritmiziranju površine neizostavna je sastavnica njenih radova.
Karakterističnim pristupom grafici mlada se umjetnica pridružuje grupi hrvatskih suvremenih grafičara koji odstupaju od uvriježenog poimanja ove vrste likovnog izražavanja prema kojem se bakropis i njemu slične tehnike doživljavaju kao tradicionalne tehnike koje umjetnicima ne dopuštaju dovoljno slobode i stvaralačke kreativnosti.
Uz bogatstvo izražajnih mogućnosti bakropisa ova se serija radova odlikuje osobitim odabirom i obradom motiva, specifičnim načinom tretiranja površine te izražajnim likovnim govorom.
Vilma Bartolić